Kuchání kapra je stejné jako u většiny sladkovodních ryb. Je nutné vést mělký řez na břišní straně od řitního otvoru k hlavě. Mezi břišními ploutvemi veďte řez důsledně přesně uprostřed, aby se vám nůž nezasekl do pevných kostí. Mělký řez provedený pouze špičkou nože zajistí, že vnitřnosti zůstanou neporušené. Zvláště za hlavou nezanořte nůž hluboko, aby nebyl rozříznut žlučový váček.
Rozříznutou břišní dutinu nejprve rozevřete a poté rukou uvolněte blány držící vnitřnosti a to tak, že ruku vedete od ocasu k hlavě. Právě u hlavy je jediné místo, kde vnitřnosti pevně drží střívkem. To je třeba uštípnout či vytrhnout a pak už snadno vyjmete celé vnitřnosti.
Nejprve z nich odtrhněte vzduchové měchýře. Potom váček se žlučí. Ten přiléhá k začátku střívka za hlavou a šetrným roztržením blan na spodní části ho určitě odhalíte. Snažte se pevně stisknout úzké hrdlo váčku a pak jen slabým tahem bez problémů celou žluč z vnitřností odstraníte.
Docela snadno oddělíte jikry nebo mlíčí a pak ze zbytku vnitřností vytáhněte postupným pocukáváním celé střívko. I vazivo držící vnitřnosti je totiž do polévky výborné.
Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.
Rybářství Třeboň a.s.Zaktualizovaný plán podzimních výlovů vybraných třeboňských rybníků na podzim 2024.
Rybářství Třeboň a. s. 17. 9. 2024 vydalo tiskovou zprávu o zrušení slavnostního výlovu rybníka Rožmberk 2024.
Třeboňského kapra a další sladkovodní ryby z třeboňských rybníků dostanete celoročně i v Praze na Sádkách Lahovice.
Rekreační rybaření na rybnících Hejtman, Staňkovský, Nový Kanclíř i Táborský začíná 1. března 2024.
Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.
Netradiční úpravu kapra na způsob "číny" je opravdovou pochoutkou, kterou by si neměl nechat ujít žádný milovník gastronomie.
Poněkud netradiční biftek si připravíte z filetu z kapra. Výška bifteku záleží jen na vašem přání.
Grilování Třeboňského kapra, je hlavně v době dovolených a letních pobytů čím dál populárnější.
Komentáře
eva nemecká - #
Letos se mě stalo, že jsem při vyndádvání žluče špatně odhadla kde je začátek žlučovodu a žluč začala vytékat do dřezu kde ležel vykuchaný kapr. proto mě na snímku moc překvapilo, že pan Stupka žlučový váček položil nahoru na kapra jenž byl naspodu dřezu. Je to riskantní, ta žluč může z váčku vytékat! Vyndaná žluč se má okamžitě dobře zabalit do novin apod. a vyhodit do odpadků.
Helena Žďárská - #
Bezvadné video. Člověk se vždy rád přiučí. DĚKUJI zase mi přišel vhod nějaký ten fígl , a ulehčil mi práci, a to jsem důchodkyně.
karel - #
Moc děkuji Rybářství Třeboň a panu Petru Stupkovi,podle vašeho článku Kuchání kapra, jsem teprve nyní zjistil,kde jsem dělal chyby, letos se budu řídit Vašimi radami. Dříve jsem se u toho i nadřel,například stahováním kůže.
Děkuji ještě jednou,karel.
Komentář