Horusický rybník patří mezi nejvýznamnější rybníky Třeboňska. Je to náš třetí největší rybník hned za Rožmberkem a Bezdrevem. Leží v ploché kotlině jihozápadně od Veselí nad Lužnicí. Hráz rybníka je dlouhá 730 m, vysoká 11 m a je porostlá mohutnými duby. (Po této hrázi vede silnice z Veselí nad Lužnicí do Třeboně.)
Tento rozlehlý rybník je významným útočištěm vodních ptáků, v zimě zde lze spatřit orla mořského. Rybník je poměrně mělký, s vhodnými příplachy živin a je proto mimořádně úrodný; patří k nejvýnosnějším.
Rybník Horusický, zvaný také Veselský, postavil fišmistr Štěpánek Netolický v letech 1511 – 1512. Tento rybník je posledním na Zlaté stoce, která jej může nahánět. Stoka zde také původně přiváděla vodu na velký mlýn zvaný Veselský, jehož trosky jsou k vidění dodnes. Rybník dostává vodu nejen za Zlaté stoky, ale hlavně z výše položeného Bošileckého rybníka a z Bukovského potoka.
Za éry Jiřího Šusty byla u tohoto rybníka úrodná prsť spláchnutá do loviště vyvážena zpátky na písčité okraje po obvodu rybníka, aby se zlepšil rozvoj přirozené potravy kaprů (zooplankton).
Ke zvýšení hráze přistoupil Jakub Krčín; bylo to krátce před stavbou velikána Rožmberka. Krčín úpravou hráze zvětšoval i jiné rybníky; do značné míry tak i měnil Štěpánkův „rukopis“, který dával přednost mělkým, vyhřátým rybníkům, vhodným pro chov kaprů.
Na západní straně rybníka se nachází Horusická blata. Je to přírodní rezervace, vyhlášená r. 1990. Tyto rašeliniště a rašelinné louky a pobřežní vegetace Horusického rybníka jsou nepřístupné veřejnosti.
Na jihovýchodní straně rybníka se nachází národní přírodní rezervace Ruda. Je to rašeliniště s četnými prameništi o celkové výměře 15 ha. Jde o přechodové a slatinné rašeliniště s řadou ohrožených rostlinných druhů. Tato rezervace byla vyhlášená již v roce 1950.
Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.
Rybářství Třeboň a.s.Informace k velikonočnímu prodeji kaprů 2025 na sádkách společnosti Rybářství Třeboň a.s.
Rybářství Třeboň nabízí exkluzivní týdenní sportovní rybolov na rybníce Staňkovský. V ceně je přístřeší v rybářské chatě i povolení pro 2 osobní automobily.
Rekreační rybaření na rybnících Hejtman, Staňkovský, Nový Kanclíř i Táborský začíná 1. března 2025.
Rybářství Třeboň a. s. oznamuje termín slavnostního výlovu rybníka Rožmberk: 17. – 19. října 2025.
Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.
Grilování Třeboňského kapra, je hlavně v době dovolených a letních pobytů čím dál populárnější.
Netradiční úpravu kapra na způsob "číny" je opravdovou pochoutkou, kterou by si neměl nechat ujít žádný milovník gastronomie.
Kapří biftečky jsou ukázkou, jak v krátké době připravit chutné jídlo, s velkým podílem masa Třeboňského kapra.
Komentáře
Jiří Sláma - #
Mlynář Pavel Svoboda z horusického mlýna byl i můj předek. Také se zrovna snažím dopátrat něčeho bližšího. Zatím jsem zjistil, že byl příbuzný s významnou třeboňskou rodinou Horáků, což byli v několika generacích knížecí fišmistři.
12 - #
Nevím jestli je to ještě aktuální, ale o tomto mlýnu vím, že patřila k vesnici Oslo, která byla zatopena při stavbě tohoto rybníka.
Jiří Plch - #
Dělám svůj rodokmen a zcela nedávno jsem objevil předka, který byl mlynářem na horusickém mlýně. Jmenoval se Svoboda. Zajímá mě o tomto mlýně úplně všechno! Děkuji všem za případné informace.
miroslav svoboda - #
Pod hrází u odpočivadla tohoto rybníka se nacházel mlýn. Des jsou z něho jen zbytky zdí. Tento mlýn nechal postavit zřejmě Vilém z Rožmberka v roce 1579. O tomto mlýnu se dochovalo velmi málo. Mám k dispozici dvě fotky a dva nákresy. Víc se mi zatím o tomto mlýnu nepodařilo zjistit.
Komentáře